reklama

Brdárka - vôňa čerešňových kvetov a zrobených rúk

Ani nie 60 obyvateľov, hŕstka domov a 4000 stromov z viac ako 200 odrôd čerešní. Brdárka - na konci doliny, na Gemeri. Len ťažko by ste našli obec, ktorá viac „pasuje“ do svojho okolia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Brdárka, Gemer, Slovensko
Brdárka, Gemer, Slovensko (zdroj: Marián Filípek)

Usadlosti vsadené do obhospodarovaných sadov sa tu voľne spájajú so širokým okolím a už na prvý pohľad tu nevidno súperenie človeka s krajinou, práve naopak. Génius lóci dedine dodávajú čerešne aj pozícia v závere doliny, pod skalným bradlom.

Brdárka
Brdárka (zdroj: Marián Filípek)

Oblasť Gemera rozkvitla ovocnými sadmi v 18. storočí, kedy sa ovocie nie len spracovávalo domácimi obyvateľmi, ale predávali ich i na trhoch a vozili na Dolnú zem. Ovocie, pôvodne „pánske jedlo“ sa v tomto období dostalo aj na taniere chudobnejších vrstiev, a to najmä kvôli prírodným pomerom, ktoré nepriali iným formám hospodárenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Brdárku sme navštívili v správny čas - je máj a čerešne sú v plnom kvete. Prechádzame chotárom a pri každom strome cítiť okrem vône čerešňových kvetov i lásku a drsnosť zrobených rúk.
Brdárku sme navštívili v správny čas - je máj a čerešne sú v plnom kvete. Prechádzame chotárom a pri každom strome cítiť okrem vône čerešňových kvetov i lásku a drsnosť zrobených rúk. (zdroj: Marián Filípek)
Rozsiahle čerešňové sady staré niekoľko desiatok rokov.
Rozsiahle čerešňové sady staré niekoľko desiatok rokov. (zdroj: Marián Filípek)
Na jednej strane chotára je ešte zvyšok nevyčisteného zarasteného starého sadu. Nazrieme doň. Pri pohľade na to, ako taký sad dokáže zarásť a spustnúť, si uvedomíme koľko je všade vôkol vykonanej práce.
Na jednej strane chotára je ešte zvyšok nevyčisteného zarasteného starého sadu. Nazrieme doň. Pri pohľade na to, ako taký sad dokáže zarásť a spustnúť, si uvedomíme koľko je všade vôkol vykonanej práce.  (zdroj: Marián Filípek)
Aj zdanlivo opustené budovy a extenzívne sady - dutiny starých stromov, ale aj cestičky, hŕby konárov, staré povaly a murované stienky, sú skvelým biotopom pre rôzne druhy organizmov.
Aj zdanlivo opustené budovy a extenzívne sady - dutiny starých stromov, ale aj cestičky, hŕby konárov, staré povaly a murované stienky, sú skvelým biotopom pre rôzne druhy organizmov.  (zdroj: Marián Filípek)

Brdárku vzkriesilo pár nadšencov zo združenia Alter Nativa, ktorí sú skvelým príkladom toho, že keď do práce vložíte kus seba, tak to stojí za to. Za obdiv to stojí ešte viac, ak je to v zabudnutom kraji, kde sa ocenenia nedočkáte len tak ľahko. Dobrou správou však je, že vďaka nim Brdárka ožíva. A aj vďaka pánovi Antalovi, od ktorého si pri jej návšteve môžete kúpiť medík (aj ten z čerešňových kvetov!). Voňavý a sladký pocit si tak odnesiete priamo domov a môžete z neho čerpať ešte veľa dní (týždňov, ak si kúpite medu veľa:)). Pri udržiavaní sadov pomáhajú kozy a ovce, ovčiarstvu sa tu vraj venuje sám pán starosta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Šikovní ľudia z Alter Nativa v obci opravili niekoľko budov, vybudovali pec na pečenie chleba, chystajú sa opraviť ďalší dom a vybudovať tam komunitné centrum.
Šikovní ľudia z Alter Nativa v obci opravili niekoľko budov, vybudovali pec na pečenie chleba, chystajú sa opraviť ďalší dom a vybudovať tam komunitné centrum.  (zdroj: Marián Filípek)
Medík priamo spod čerešní.
Medík priamo spod čerešní. (zdroj: Marián Filípek)

Projekty Alter Nativa môžete podporiť aj vy - ak nie priamo, tak aspoň tým, že prídete do Brdárky na výlet, alebo nejaký seminár. Služieb tu zatiaľ veľa nie je, aspoň jedna dobrá dedinská krčma sa však časom isto uživí (v čase keď sme tam boli my, sme žiadnu nenašli).

V obci nechýba krásny kostol zo 16. storočia, ktorý má aj svojho zvieracieho strážcu.
V obci nechýba krásny kostol zo 16. storočia, ktorý má aj svojho zvieracieho strážcu. (zdroj: Marián Filípek)

Na záver ešte pevne veríme, že romantické pohľady na rozkvitnuté čerešne nezlákajú ku kúpe usadlostí v Brdárke víkendových povaľačov, ale len ľudí s „láskou k lopate“. Lebo v tom sade treba aj robiť, nie len jesť. Realita slovenského vidieka je totiž taká, že aj mnoho dedín ešte žije, zo širšieho okolia sa vytráca kultúrna krajina a už aj v okolí posledných dreveníc bežne nájdeme anglický trávnik (aj ja len viac mudrujem ako lopatujem). A pritom človek dokáže v krajine vytvoriť nespočetné množstvo krásnych a funkčných prvkov, nielen pre svoj prospech, ale aj pre prežívanie rôznych druhov rastlín a živočíchov. V Brdárke to tak je. Človek je súčasťou prírody.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Brdárka v náručí Stolických vrchov.
Brdárka v náručí Stolických vrchov. (zdroj: Marián Filípek)
Brdárka - dog & family friendly :)
Brdárka - dog & family friendly :)  (zdroj: Marián Filípek)
Andrea Rúfusová

Andrea Rúfusová

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som ekologička - prácu aj voľný čas u mňa spája jedno slovo a to je "príroda". Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu