reklama

Milujete svoju záhradu? Môžete ňou zmeniť svet.

Aký je najnovší trend v záhradkárstve? Prečo a akú moc máte vo svojich rukách? Dosiahnite veľkú zmenu vašou malou rajskou záhradou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Máme za sebou roky hojného používania pesticídov, umelých hnojív a "škatuľkovania" niektorých organizmov medzi škodcov a buriny. Aj napriek tomu, že príroda v nás vyvoláva príjemné pocity a chodíme do nej relaxovať, svoje najbližšie okolie meníme na sterilné. Starostlivosť o záhrady preháňame do takej miery, že tým robíme viac škody ako úžitku. 

Je čas za sterilnými záhradami urobiť hrubú čiaru. 

Hoci pociťujeme výkyvy počasia a sťažujeme sa na extrémne javy, ešte stále si to nevieme prepojiť s vlastným konaním. Našťastie sa veci hýbu správnym smerom, a tak ako všetko aj záhradkárstvo podlieha trendom a dochádza v ňom k revolúcii. V záhradách sa snažíme o čo najpríjemnejšiu mikroklímu, presýtení nekvalitnými potravinami znovu zakladáme zeleninové a bylinkové záhony, objavujeme zabudnuté.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj napriek tomu, že kombinácia bungalov + anglický trávnik + tuje + zámková dlažba + betónový plot je ešte v našich mestách a na vidieku vídaná často, čoraz viac ľudí sa už dnes teší z prírody priamo za dverami, či na svojich balkónoch a sídliskových záhradách. 

Prečo zmeniť spôsob akým vnímame svoju záhradu?

Často počúvame o klimatickej zmene ako najväčšom probléme ľudstva. Tá je však aj podľa najkomplexnejšej vedeckej analýzy OSN o stave planéty až na treťom mieste. Najväčším problémom je, že ľudia ničia a využívajú svoju planétu šokujúcou rýchlosťou. Hlavným dôsledkom tohto konania je vymieranie alarmujúceho počtu živočíchov a rastlín a strata prírodných zdrojov. Aj tie obnoviteľné, sa už nestíhajú obnovovať a už od začiatku mája žijeme na dlh. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Narúšame samotné základy našich hospodárstiev, živobytia, potravinovej bezpečnosti, zdravia a kvality života na celom svete."

Sir Robert Watson
predseda predstavenstva IPBES (The Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services)

Strata biodiverzity je enormná.

Približne miliónu druhov živočíchov a rastlín hrozí vyhynutie v priebehu desaťročí. Vidieť to môžete denne. Možno ste si všimli, že zatiaľ čo pred rokmi bolo vaše auto posiate hmyzími telíčkami, dnes je aj po týždňoch takmer čisté. Je to len jeden príklad z mnohých. Na prvý pohľad možno pozitívne, na ten druhý devastačné - pre ľudstvo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Otázka kto má riešiť tieto problémy je zbytočná. Pravda je taká, že všetci a hneď, a na všetkých možných úrovniach. Či to pomôže? Nevieme. Že sused na to kašle? To je smutné a sebecké. Dôsledky environmentálnych problémov sa nás ale dotýkajú denne a prichádzajú priamo do našich domovov.

Je mnoho vecí, ktoré môžeme ovplyvniť - či už ako spotrebiteľ, občan, rodič a dokonca aj záhradkár. V otázkach nášho životného prostredia a jeho problémov máte v rukách väčšiu moc ako si myslíte. Výsledky práce uvidíte na kvalite vody, pôdy, úrody, vzduchu a na svojej duševnej pohode. Spolu s Mariánom Filípkom sme spísali tipy, ako vrátiť život vašej záhrade. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Nebuďte otrokom svojho trávnika.

Takzvaný anglický trávnik bol roky veľkým hitom. Okrem toho, že ste na ňom nemali žiaden hmyz a rozčuľovali ste sa na psa, ktorý Vám na ňom „vycikával“ kruhy, ste si jeho inštaláciou na dvore výrazne znížili schopnosť zadržiavať na svojom pozemku vlahu. Ak Vás opantal natoľko, že ste sa stali aj fanatikom do noviniek v oblasti techniky sekania trávy, ihneď na to zabudnite! Už žiadne zabíjanie včielok strunovou kosačkou, blúdné kolečká po dvore, ťahanie kábla, či nekonečné internetové diskusie "Prečo vysychá môj trávnik." Argumenty, že sa bojíte hmyzu, kliešťov, a že máte na dvore deti hoďte za hlavu. Vaše deti Vám budú vďačnejšie, ak sa budú hrať v zeleni medzi púpavami, ako na sterilnom koberci. To ich ani nemusíte púšťať von.

Možno ani neviete ako ste sa dostali do štádia, kedy máte na dvore len betón a krátko zastrihnutý koberec, nakúkate k susedom, či už kosiť, alebo ešte nie. Mnoho z nás aj v tomto podľahne móde a reklame. Povedzte kosačke, že už viac nebude ovládať vaše sobotné dopoludnia. Namiesto sterilného trávnika začnite experimentovať, dajte veciam voľný priebeh a sledujte, čo sa bude diať. Moderné je kosiť tak 2-3 krát do roka. Človek ani netuší, čo všetko na jeho záhrade môže rozkvitnúť. Od klasiky - púpavy, sedmokrásky a pod., až po exotickejšie kúsky, ktoré si napríklad môžete priniesť aj z prechádzky na vibramách, alebo labkách vášho domáceho miláčika. Vo vašej novej divokej záhrade budete mať stále čo obdivovať.

Ak sa rozhodnete, že nebudete viac lipnúť na presne zastrihnutom zelenom koberci, rozšíria sa vám obzory o rôzne tvary, chute, vône a farby.
Ak sa rozhodnete, že nebudete viac lipnúť na presne zastrihnutom zelenom koberci, rozšíria sa vám obzory o rôzne tvary, chute, vône a farby.  (zdroj: Andrea Rúfusová)

Ak chcete nastaviť latku naozaj vysoko a nechce sa vám čakať na samovývoj, zaobstarajte si osivo lúčne kvety a stanete sa vo svojom okolí pravým „tredseterom“. Budete mať viac času na pitie kávy a vždy pekné kvety do vázy. Okrem toho menej chémie, viac peňazí a motýľov.

Prvým indikátorom toho, že ste sa vo svojej záhrade vydali správnou cestou je vyšší počet motýľov. Rôzne druhy sú viazané na iné živné rastliny - čím pestrejšia záhrada, tým viac druhov. A neplatí to len pre motýle.
Prvým indikátorom toho, že ste sa vo svojej záhrade vydali správnou cestou je vyšší počet motýľov. Rôzne druhy sú viazané na iné živné rastliny - čím pestrejšia záhrada, tým viac druhov. A neplatí to len pre motýle.  (zdroj: Marián Filípek)
  • Nechajte záhradu rozkvitnúť netradične.

V prírode rozkvitajú rastliny postupne, a preto je v nej stále dostatok potravy pre všetkých. V záhradách sa stáva, že raz kvitne všetko a potom zas takmer nič. Preto by sme si mali sadiť rôzne rastliny s rôznou dobou kvitnutia od skorej jari, až do neskorej jesene. Už v lete vieme myslieť na zimu, a to napríklad tým, že vysadíme slnečnicu - tá môže slúžiť po odkvitnutí a dozretí semien hneď aj ako krmítko. Pre rôzne opeľovače sú potrebné rôzne kvety - menšie, či väčšie (podľa veľkosti sosáčika), kvitnúce v rôznom období roka, podľa životného cyklu opeľovača.

Tešte sa z každej rastlinky, lebo ani neviete komu okrem vás urobí radosť. Púpavu sa niekedy snažíme z trávnika vykynožiť. Jej semenám sa však potešia mnohé vtáky, ako aj tieto poskakujúce stehlíky.
Tešte sa z každej rastlinky, lebo ani neviete komu okrem vás urobí radosť. Púpavu sa niekedy snažíme z trávnika vykynožiť. Jej semenám sa však potešia mnohé vtáky, ako aj tieto poskakujúce stehlíky. (zdroj: Marián Filípek)
  • Založte si pokusnú plochu.

Ak by ste si to chceli najprv len vyskúšať, alebo máte záhradu menšiu, nechajte si „zdivočiť“ len jej časť. Môžete si tiež ponechať len malé divoké ostrovčeky, či vybrané trsy. Všetko lepšie ako nič.

Rebel záhradkár si nechá na dvore aj jeden dva bodliaky a nedbá na to, že sú označované za burinu. Pri kosení ich stačí obísť. Nielen zaujímavo vyzerajú a šokujú návštevy, ale na ich semená sa vám budú chodiť kŕmiť vtáčiky.
Rebel záhradkár si nechá na dvore aj jeden dva bodliaky a nedbá na to, že sú označované za burinu. Pri kosení ich stačí obísť. Nielen zaujímavo vyzerajú a šokujú návštevy, ale na ich semená sa vám budú chodiť kŕmiť vtáčiky.  (zdroj: Marián Filípek)
Prečo si nezarebelovať a nenechať uprostred trávnika trsy margarétok?
Prečo si nezarebelovať a nenechať uprostred trávnika trsy margarétok? (zdroj: Andrea Rúfusová)
  • Inovácie v oblasti kosenia

Všetko folklórne je dnes moderné, a tak určite zabodujete, ak vytiahnete kosu po starom otcovi. Skutočný pôžitok budete mať, ak sa ňou rozpriahnete na steblá trávy ešte za východu slnka. Kým Váš sused bude ešte o 10-tej analyzovať, či už zapne tú svoju vrčiacu mašinu, alebo nie, vy už budete mať telocvik dávno za sebou. Pochválil by Vás nejeden fyzioterapeut a okrem toho je kosenie kosou proste sexy - tlačiť pred sebou kosačku nie... (Foto chýba, lebo Marián ešte tento rok nekosil a ostatní chlapi vŕkali "strunovkou".)

Za rána je najľepšejši, za rána je rosa, vtedy še mi po travičke šumne šmyka kosa...“.

Ak je vaša záhrada malá, alebo ste kosu nezdedili snažte sa nekosiť strunovou kosačkou - to je skutočný smrtiaci masaker pre hmyz. Ďalším zlepšovák je pokosiť len určitú časť záhrady a nabudúce plochy vymeniť - tú čo ste kosili dnes, nechajte tak, a pokoste tú druhú. Zabezpečíte tak, že drobná háveď sa bude mať kde uchýliť a zachováte im aj zdroje potravy. Ak to inak nejde, nechajte takto nekosené aspoň malé plôšky, napríklad okolo stromov.

Ak by ste chceli zavesiť kosenie na klinec úplne, zaobstarajte si tzv. živé kosačky – malé kozičky, ktoré sa Vám o trávnik vďačne postarajú samé (alebo somáriky, ovečky, kravičky, kone, zubre? - ale to už by ste museli mať zámockú záhradu:))

Toto je holandské plemeno kôz, ktoré sú veľké asi tak po kolená. Chová ich moja kamarátka a vraj kosia naozaj poctivo - niekedy aj to, čo nechcete, ak necháte otvorenú bránku:))
Toto je holandské plemeno kôz, ktoré sú veľké asi tak po kolená. Chová ich moja kamarátka a vraj kosia naozaj poctivo - niekedy aj to, čo nechcete, ak necháte otvorenú bránku:)) (zdroj: Qtinca)
  • Stop plastovým črepníkom

Poznáte to, ledva vyšlo prvé slniečko a vás to už ťahá so šálkou kávy na záhradu. Rozkvitnuté však ešte nie je takmer nič, len prvé fialky. Vy ale už potrebujete do života poriadny farebný "booster" a máte silné nutkanie si niečo posadiť - už aj. Podľahnete prvej predajni so sadeničkami a vrátite sa so svojim úlovkom domov. Okrem dobrej pôdy a kompostu saďte kvietky do črepníkov z keramiky - tie z plastu rýchlo premŕzajú a prehrievajú sa. Keramika bez glazúry dobre drží vlhkosť a tak vám ani v lete nebudú tak veľmi presychať. Naopak počas slnečných dní akumulujú teplo, čo pomôže rastlinkám prekonať zamračené dni a ochladenie. 

Obrázok blogu
(zdroj: Marián Filípek)
Ak sa bojíte, že v tej džungli sa vám stratia pestované kvety, môžete si pomôcť aj takýmto štýlovým deravým smaltovaným krčahom.
Ak sa bojíte, že v tej džungli sa vám stratia pestované kvety, môžete si pomôcť aj takýmto štýlovým deravým smaltovaným krčahom. (zdroj: Marián Filípek)
Ďalšou alternatívou je vyrobiť si črepník napríklad aj z kusu pňa.
Ďalšou alternatívou je vyrobiť si črepník napríklad aj z kusu pňa. (zdroj: Marián Filípek)
  • Tam, kde ste poslali anglický trávnik (do kelu), pošlite aj tuje.

Tuje boli módnym trendom a sem-tam sa ešte ako novo-výsadba objavia. Nielen ony ale aj rôzne okrasné kríky, ktoré nie sú u nás ani pôvodné, nemajú v záhradách veľké opodstatnenie. Nasaďte si radšej v záhrade stromy a kry, z ktorých budete mať aj osoh - napríklad ovocie, ale aj lepšiu mikroklímu, vôňu,vtáčiky a motýle. Ihličnany sa v priebehu roka veľmi nemenia, naopak listnaté stromy vás budú sprevádzať celým rokom, vždy v inom šate. Budú vám rozprávať príbeh Zeme.

Jarabina je skvelá voľba ako živé krmítko pre veľa druhov vtákov. Okrem toho jej biele kvety na jar a krásne červené bobule budú pýchou vašej záhrady  .
Jarabina je skvelá voľba ako živé krmítko pre veľa druhov vtákov. Okrem toho jej biele kvety na jar a krásne červené bobule budú pýchou vašej záhrady . (zdroj: Marián Filípek)

Ak trpíte neofíliou (závislosť na prísune stále nových vecí a informácii) a po kúpe záhrady máte akútne nutkanie vyrezať všetky staré stromy, skúste si to najprv lepšie premyslieť. V prvom rade si zistite, čo za stromy máte na pozemku (môže to byť nejaká vzácna odroda) – ak nerodia, možno len nie je o ne dobre postarané.

Keď niekoľko rokov "zabudnete vyrezať" pri dome orech. Takýto krásavec sme našli na Hriňovských lazoch pri jednom peknom domčeku.
Keď niekoľko rokov "zabudnete vyrezať" pri dome orech. Takýto krásavec sme našli na Hriňovských lazoch pri jednom peknom domčeku. (zdroj: Marián Filípek)

Po odbornom ošetrení Vám stromy môžu rodiť ešte niekoľko rokov – a to je predsa lepšie ako čakať, kým začnú rodiť tie novo vysadené. V podraste už pritom môžete pestovať ich novú generáciu. Pri kúpe sadeníc si vyberajte odrody podľa vášho regiónu, voľte generatívne podpníky pred vegetatívnymi. Pri rozhodovaní zohľadňujte orientáciu pozemku, typ pôdy, zamokrenie. V neposlednom rade aj to, ako a kedy chcete ovocie spracovať.

Možno sú podľa vás vaše staré stromy na odpis. Niekedy však stačí odborné ošetrenie a úroda sa bude sypať.
Možno sú podľa vás vaše staré stromy na odpis. Niekedy však stačí odborné ošetrenie a úroda sa bude sypať. (zdroj: Marián Filípek)
V obchodoch ich už nenájdete - staré odrody ovocných stromov. Tešia sa čoraz väčšej obľube, avšak konať treba rýchlo. Z niektorých odrôd sú už na Slovensku len jeden - dva stromy. Plody sú unikátne širokou paletou tvarov, farieb, vôní a chutí
V obchodoch ich už nenájdete - staré odrody ovocných stromov. Tešia sa čoraz väčšej obľube, avšak konať treba rýchlo. Z niektorých odrôd sú už na Slovensku len jeden - dva stromy. Plody sú unikátne širokou paletou tvarov, farieb, vôní a chutí (zdroj: Marián Filípek)
Keď vám z nejakej príčiny vyschne doma ovocný strom, nemusíte ho hneď dať celý preč. Stačí ho trochu opíliť a podsadiť novým. Mŕtvy strom je zdrojom živín, substrátom pre vyhrievanie sa hmyzu, potravný biotop pre vtáky. Ak nemá dutiny, zaveste naň búdku.
Keď vám z nejakej príčiny vyschne doma ovocný strom, nemusíte ho hneď dať celý preč. Stačí ho trochu opíliť a podsadiť novým. Mŕtvy strom je zdrojom živín, substrátom pre vyhrievanie sa hmyzu, potravný biotop pre vtáky. Ak nemá dutiny, zaveste naň búdku. (zdroj: Marián Filípek)

Staré stromy majú navyše mnoho dutín a možnosti na hniezdenie vtákov - tie vám pomôžu v boji s niektorými škodcami a budú Vám štebotať, keď budete ráno kuť tú spomínanú kosu. Okolie kmeňov stromov môžete na jar pokopať, aby sa ku koreňom lepšie dostala vlaha. Keďže zrážky sú čoraz častejšie krátke a intenzívne, vytvorenie plochy s vyššou retenčnou schopnosťou im môže výrazne pomôcť. Okrem toho ich môžete prihnojiť, najlepšie organickým hnojivom (konský hnoj je top). Minerálne priemyselné hnojivá sú síce využiteľné pre rastliny, ale pôdna fauna ich nedokáže "rozhrýzť". 

Starenka. Pre niekoho kus starého stromu - drevo, ktoré treba vypíliť. Pre iného mikrokosmos. V tejto konkrétnej jabloni úspešne zahniezdila žlna zelená, ďateľ veľký, krutihlav hnedý, žltochvost záhradný, škorec lesklý a sýkorka veľká.
Starenka. Pre niekoho kus starého stromu - drevo, ktoré treba vypíliť. Pre iného mikrokosmos. V tejto konkrétnej jabloni úspešne zahniezdila žlna zelená, ďateľ veľký, krutihlav hnedý, žltochvost záhradný, škorec lesklý a sýkorka veľká. (zdroj: Marián Filípek)
Staré stromy sú domov mnohých zaujímavých druhov, napríklad aj roháčov. A keď je vhodný biotop, tak sa ide na vec :)
Staré stromy sú domov mnohých zaujímavých druhov, napríklad aj roháčov. A keď je vhodný biotop, tak sa ide na vec :)  (zdroj: Marián Filípek)

Nielen tráva je dôležitá

Ak sa rozčuľujete na svojho psíka, že vám vychodil po trávniku cestičky, radšej mu poďakujte. Je mnoho druhov organizmov, ktoré práve takýto substrát potrebujú. Svoje domčeky - dierky v zemi si na nich napríklad urobia samotárske včielky, vyhrievať sa na nich môžu koníky, motýle, ale aj jašterice.

Vychodený chodníček vôbec nie je na škodu.
Vychodený chodníček vôbec nie je na škodu. (zdroj: Marián Filípek)

Nebojte sa nechať na záhrade aj hŕbu kameňov, či namiesto prehnane úhľadného betónového múrika, ho len jednoducho vyskladať z kameňov, či dreva.

  • Nebojujte s vodou.

V súčasnej dobe, kedy raz dúfame, že pršať začne a inokedy, že pršať prestane, je potrebné, aby naša záhrada tlmila tieto výkyvy čo najviac. Jazierka, malé mokrade, alebo aspoň sudy zadržiavajúce dažďovú vodu nám v tom môžu poslúžiť. Ak prší, mali by sme si vody zachytiť čo najviac, a zároveň by záhrada mala byť navrhnutá tak, aby sa počas sucha čo najmenej prehrievala. Staro-novým trendom sú koreňové čističky – jazierka/ mokrade, ktoré nielen zmierňujú klímu v záhrade, ale aj čistia domové splaškové vody. (viac o nich na ekocisticky.sk)

Aj jednoliate betónové plochy a dlažby bránia vsakovaniu vody a v lete sa rýchlo rozpália. Už malé zmeny môžu viesť k tomu, že Vám v záhrade bude príjemnejšie. Vsakovacia dlažba na parkovacie miesto, vydlaždená cestička prírodným kameňom, bez prílišného perfekcionalizmu a betónu. Ak tomu vhodne zvolíte aj dreviny, určite vám bude príjemne aj počas horúcich dní.

Zrážky už ťažko predpovedať. Pomôžte stromom získať vlahu tým, že im prevzdušnite pôdu nad koreňmi.
Zrážky už ťažko predpovedať. Pomôžte stromom získať vlahu tým, že im prevzdušnite pôdu nad koreňmi. (zdroj: Andrea Rúfusová)
  • Skroťte deti na opekačke ražňom.

Aj miesta na grilovanie a opekanie sa dajú zakomponovať do záhrady krajšie, ako len preniesť komplet sedenie aj s grillom z Baumaxu na Váš pozemok. Skúste sa viac pohrať a byť originálny. My dospelí máme radi väčší komfort, ale deťom vytvorte zálesácky kútik s ohniskom.

Deti ocenia klasické ohnisko, kde si môžu opekať na ražni. Kamene a spáleniská sú navyše skvelým miestom na vyhrievanie sa pre jašteričky a hmyz.
Deti ocenia klasické ohnisko, kde si môžu opekať na ražni. Kamene a spáleniská sú navyše skvelým miestom na vyhrievanie sa pre jašteričky a hmyz.  (zdroj: Marián Filípek)
  • Nebláznite z každého hovienka.

Viete sa ešte tešiť na poslov jari? Alebo sa bláznite z každého hovienka? Namiesto opatrení s fatálnymi dôsledkami (argument nech si postavia hniezdo inde, keď máte na ulici už všetci novú fasádu, neobstojí) pripevnite pod hniezda dosku. Ak ste šikovní, vašej haciende to až tak esteticky neublíži.
Viete sa ešte tešiť na poslov jari? Alebo sa bláznite z každého hovienka? Namiesto opatrení s fatálnymi dôsledkami (argument nech si postavia hniezdo inde, keď máte na ulici už všetci novú fasádu, neobstojí) pripevnite pod hniezda dosku. Ak ste šikovní, vašej haciende to až tak esteticky neublíži.  (zdroj: Marián Filípek)
Keď už sme pri hovienkach - vedeli ste, že ich zbožňujú motýle?
Keď už sme pri hovienkach - vedeli ste, že ich zbožňujú motýle? (zdroj: Marián Filípek)
  • Kompostujte.

Kedysi to boli hnojiská, dnes ich na záhradách nahradili (väčšinou plastové) kompostery (tie sa rozmohli vďaka eurofondom). Kompostovanie je veľmi populárne. Vďaka nemu si dokážete výrazne znížiť produkciu komunálneho odpadu a vyrobíte si aj cenný kompost. Čo do neho ide a čo nie, plus extra tipy ľahko nájdete na internete.

Ak máte voľne umiestnený kompost, môžete do neho napríklad priamo vysadiť rebarboru a rôzne tekvice.
Ak máte voľne umiestnený kompost, môžete do neho napríklad priamo vysadiť rebarboru a rôzne tekvice. (zdroj: Marián Filípek)
  • Pôda nie je samozrejmosť, starajte sa o ňu.

Každý rok pestujeme, ale rovnako aj každý rok zbierame úrodu, kosíme trávu, hrabeme lístie. Hmota v našej záhrade tak neprechádza úplným cyklom, ale jej časť si berieme. S dobrým úmyslom potom dodávame do pôdy priemyselné minerálne hnojivá, ktoré však v skutočnosti našej pôde nepomáhajú. Sú využiteľné rastlinami, ale v pôde sú najdôležitejšie organizmy - pôdna fauna. Najmä mikroorganizmy, predovšetkým baktérie, ktoré rozkladajú organickú hmotu a tak zúrodňujú pôdu. Keď je ale v pôde nedostatok organickej hmoty (všetku úrodu pozbierame, lístie pohrabeme...), mikroorganizmy začnú spracovávať humus, ktorý už v pôde existuje. Pôda začne kvôli deficitu organickej hmoty požierať sama seba. Mikroorganizmy sa podieľajú na vzniku pôdnych agregátov - jedinečných zoskupení čiastočiek pôdy, ktoré okrem iného umožňujú aj to, aby pôda držala v sebe vodu. Kvalitnú pôdu si viete celkom dobre overiť napríklad aj tým, že keď do nej začnete kopať, je prevzdušnená, po dažďoch je vlhkosť nasiaknutá aj do hlbších vrstiev a v neposlednom rade v nej máte veľa dosť dážďoviek. Pôdne organizmy sú často vyhubené v dôsledku používania pesticídov a insekticídov, preto sa ich použitiu vyhnite v maximálnej možnej miere.

  • Vychytávky pre fajnšmekrov na záver:

Ak ste skutočným milovníkom prírody, alebo sa ním chcete stať neuspokojíte sa s vyvesením jedného krmítka, či búdky. Ich tvar a umiestnenie, to je vlastne celá veda. Ak sa vyhráte a zvolíte rôzne veľkosti a typy, vtáky budú vašu záhradu milovať.

Pomerne neznámou záležitosťou sú búdky pre netopiere. Tie sa dajú umiestňovať do fasád budov, ale aj samostatne na stromy. Búdky voľte najmä v prípade, že v okolí nemáte dostatok starých budov a stromov s dutinami.

V búdke pre vtáčiky sa vie usalašiť aj veverička. Podobne ako vtáčiky si v nej urobí mäkučké hniezdo, v ktorom vychová svoje potomstvo.
V búdke pre vtáčiky sa vie usalašiť aj veverička. Podobne ako vtáčiky si v nej urobí mäkučké hniezdo, v ktorom vychová svoje potomstvo. (zdroj: Marián Filípek)

V poslednej dobe sa obľube tešia aj hmyzie hotely. Pokiaľ máte záhradu dostatočne diverzifikovanú , tak hmyzí hotel je u vás takmer všade. Ako edukačná pomôcka pri výchove ratolestí a teambuildingová rodinná aktivita je ale stavba hmyzieho hotela skvelá.

Kmeň 200 ročného drieňa žije svoj druhý život.
Kmeň 200 ročného drieňa žije svoj druhý život.  (zdroj: Marián Filípek)
Premyslený hmyzí hotel, alebo aj pár rokov staré polená. Obyvateľov si určite nájdu.
Premyslený hmyzí hotel, alebo aj pár rokov staré polená. Obyvateľov si určite nájdu. (zdroj: Andrea Rúfusová)

Pri ďalšej vychytávke vám pomôže aj váš domáci miláčik. Ak máte doma chlpáča a musíte ho najmä na jar česať, nevyhadzujte srsť do kontajnera. Uložte ju voľne niekde na kompostovisko, alebo na iné miesto na dvore. Neverili by ste aký je to skvelý stavebný materiál na hniezda. Pesíky poslúžia trasochvostom, sýkorkám, ba aj veveričke.

Srsť ktorú sme vyčesali zo psa si našiel trasochvost a využil na "zateplenie" hniezda.
Srsť ktorú sme vyčesali zo psa si našiel trasochvost a využil na "zateplenie" hniezda. (zdroj: Marián Filípek)
Mäkučké hniezdo s malými sýkorkami aj s chlpmi z vášho psa.
Mäkučké hniezdo s malými sýkorkami aj s chlpmi z vášho psa. (zdroj: Marián Filípek)
Totálna "eko" vychytávka na záver - sušička prádla na solárny a veterný pohon.
Totálna "eko" vychytávka na záver - sušička prádla na solárny a veterný pohon.  (zdroj: Marián Filípek)

Keď už ste ozelenili celú záhradu a sedíte uprostred vašej súkromnej divočiny a Noemovej archy 2v1 v kresle s ľadovým čajom (nezabudnite na napájačku pre vtáky a motýle - ak už ju máte, čítajte ďalej), nahlas sŕkajte, aby aj sused čo ešte vŕka s kosačkou a lopotí, závidel Vaše vyložené nohy a chládok pod starou jabloňou.

Andrea Rúfusová

Andrea Rúfusová

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som ekologička - prácu aj voľný čas u mňa spája jedno slovo a to je "príroda". Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu